Vasario 23 d. Skriaudžių laisvalaikio salėje įvyko Skriaudžių buities muziejaus Kalendorių ekspozicijos atidarymo šventė. Išskirtiniame vakare dalyvavo Veiverių seniūnijos gyventojai, ekspozicijos sumanytojai, įgyvendintojai, svečiai. Simbolinę ekspozicijos atidarymo juostelę perkirpo Prienų r. savivaldybės meras Alvydas Vaicekauskas ir Prienų krašto muziejaus direktorė Lolita Batutienė, ją pašventino Skriaudžių Šv. Lauryno parapijos klebonas Antanas Mickevičius.

Kalendorių ekspozicijos vieta – Skriaudžiuose

Naujoji kalendorių ekspozicija įkurdinta nedidelėje, bet moderniai įrengtoje patalpoje Skriaudžių laisvalaikio salėje. Nors laikas iki galutinio rezultato šiek tiek užsitęsė, tačiau buvo įgyvendintas Savivaldybės ir muziejininkų noras matyti ekspoziciją įdomią, inovatyvią ir svarbiausia – Skriaudžiuose. Visi darbai – nuo patalpų atnaujinimo iki ekspozicijos įrengimo – buvo atlikti iš savivaldybės biudžeto lėšų.

Sveikindamas šventės dalyvius Prienų r. savavaldybės meras Alvydas Vaicekauskas pasidžiaugė dar viena iš tų išskirtinių progų susirinkti Skriaudžiuose. Ten, kur kalendorių kolekcijos ištakos ir kur, pasak mero, yra tikroji jos vieta. Meras palinkėjo, kad ekspozicija visiems būtų įdomi ir praturtintų šio krašto istoriją bei taptų dar viena traukos vieta lankytojams.

Kalendorių ekspozicijos atidarymo šventės metu susirinkusiųjų akys krypo į salės sienas, kurias puošė 2023 metų kalendoriai, skirti šventės svečiams. Administracijos direktorė Jūratė Zailskienė, tardama sveikinimo žodžius, paaiškino, kad šie kalendoriai – vienas iš Savivaldybės bendro su lenkais ir Vilkaviškio TVIC projekto darbų, ir kvietė pasiimti po vieną sau kaip dovaną. Anot jos, kalendorius skirtas Lietuvos didikų Pacų atminimo įamžinimui, jame galima rasti ir mūsų krašto, ir Suvalkų bei Vilkaviškio rajono paveldo objektų.

Apie Kalendorių ekspozicijos Skriaudžiuose įrengimo sumanymus ir nuveiktus darbus papasakojo Prienų krašto direktorė Lolita Batutienė, pabrėždama, kad prie šios ekspozicijos muziejininkai dirbo apie metus ir į ją sudėjo visą savo širdį.

Apie tai, kaip gimė ekspozicijos idėja ir kaip ji buvo įgyvendinta, mintimis pasidalijo ekspozicijos idėjos sumanytojų ir įgyvendintojų UAB „Ekspozicijų sistemos“ vadovas Vilius J. Lunevičius. Padėkojęs visiems, kurie palaikėidėją ir padėjo ją vystyti, svečias palinkėjo ekspoziciją puoselėti ir gausinti. „Tikiuosi, kad bent tie vaikai, kurie čia mokosi, taps kalendorių žinovais, o po kelerių metų, kai važiuosime pro Skriaudžius, tai kiekvieno namo fasadas bus dekoruotas pagal kalendoriaus tematiką. Tuo jūsų miestelis taps unikalus“, – dar vieną iššūkį skriaudžiškiams pasiūlė V. J. Lunevičius, pažadėdamas, jei prireiks, padėti įgyvendinti ir šią idėją.

Istorinė kolekcija kaupta ne vieną dešimtmetį

Pirmoji kalendorių paroda buvo suorganizuota 1997 m., joje pristatyti 336 kalendoriai iš 8 valstybių. Iki šių dienų kalendorių kolekcija išaugo iki daugiau nei 8000 eksponatų, tarp jų – seniausias, datuojamas 1847 m. Ekspozicijoje – per 1500 įvairių kalendorių, likusieji saugomi Krašto muziejaus fonduose. Apie tai, kaip kalendoriai atsirado kolekcininko gyvenime, o ilgainiui užėmė jame vieną svarbiausių vietų, apie įvairias patirtis, susitikimus su garsiais Lietuvos žmonėmis, menininkų, prezidentų ir kitų aukščiausių asmenų dovanas į kalendorių ekspoziciją bei kitas įdomybes mintimis pasidalijo kalendorių kolekcijos steigėjas P. Brazauskas.

Pasidžiaugti naujosios Kalendorių ekspozicijos atidarymu atvyko kolegos iš Šiaulių rajono savivaldybės etninės kultūros ir tradicinių amatų centro, su kuriuo Prienų krašto muziejus pasirašė bendradarbiavmo sutartį. Taip pat sveikino Veiverių seniūnijos, Veiverių kultūros ir laisvalaikio centro, vietos bendruomenių atstovai, kiti svečiai. Muzikines dovanas skyrė muzikos grupė „Cukraus pudra“.

Prienų r. savivaldybės informacija