Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai įspėja: labai patogeniškas paukščių gripo virusas (LPPG H5N1) jau apėmęs daugybės Europos šalių laukinę fauną.

„Gripo virusų plitimo dinamika itin sudėtinga ir sunkiai nuspėjama. Dažnai laukiniai paukščiai neturi klinikinių požymių ir staiga negaišta, todėl tokiu būdu gali pernešti virusą dideliais atstumais ar jį platinti migracijos keliais.

Dar kartą raginame gyventojus – aptikus nugaišusį laukinį paukštį jo neliesti ir pranešti VMVT, kad būtų galima identifikuoti galimai užkrėstą virusu vietą bei įspėti aplinkinių teritorijų gyventojus ar ūkininkus apie grėsmę naminiams paukščiams.

Gydymo nuo paukščių gripo nėra. Nustačius teigiamą paukščių gripą naminių paukščių ūkyje, visu 100 procentu laikomi ūkyje paukščiai yra sunaikinami. Tuomet aplink protrūkio vietą nustatomos ribojimų zonos, kurios gali aplinkiniams ūkiams atnešti rimtus ekonominius nuostolius“, – įspėja VMVT Skubios veiklos skyriaus patarėja Vilija Grigaliūnienė.

Svarbu!

Paukščių gaišimo vietose atrenkami mėginiai paukščių gripo tyrimui. Patvirtinus ligą, šios vietos paženklinamos informaciniais ženklais apie patvirtintą atvejį.

Specialistai įspėja:

* Nesilankyti vietose pažymėtose „LPPG židinys“, nelesinti laukinių paukščių, vengti kontakto su laukiniais paukščiais.

* Jei kontaktą su laukiniais paukščiais vis dėl to turėjote, laikykitės griežtos asmens higienos ir jokiu būdu nesilankykite naminių paukščių vietose.

* Aptverti ir apdengti naminių paukščių laikymo ar buvimo vietą, eliminuoti bet kokį galimo kontakto pasireiškimą su laukiniais paukščiais.

* Laikyti paukščių lesalą uždarose patalpose.

* Nenaudoti atvirų paviršinių vandens telkinių naminiams paukščiams girdyti.

* Paukščių gripą galite parnešti ir įsigiję jau sergančių naminių paukščių iš neregistruoto augintojo ar prekybininko. Pirkite naminius paukščius tik iš legalių pardavėjų.

* Medžiotojams rekomenduojama elgtis atsargiai apdorojant paukščius, laikytis biologinio saugumo priemonių, išsivalyti ir dezinfekuoti naudotą inventorių.

Į nustatytus paukščių gripo židinius – neiti !