Šiemet sukčių žinutės ir elektroniniai laiškai suaktyvėjo. Sukčiai naudojasi Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) vardu ir siuntinėja žinutes gyventojams su apgaulingomis nuorodomis apie „nesumokėtas“ baudas.

VMI apie paskirtas baudas gyventojus informuoja Mano VMI sistemoje, taip pat, jei gyventojas yra nurodęs el. pašto adresą, informaciją jam išsiunčia el. paštu. Trumpųjų žinučių apie gautas baudas ir jų sumokėjimą VMI nesiunčia.

El. būdu baudą ar kitokį įsiskolinimą galima sumokėti prisijungus prie Mano VMI arba tiesiogiai naudojantis savo el. bankininkyste.

Gyventojai, gavę įtartiną laišką, turėtų būti atidūs – neaktyvuoti jame esančių nuorodų. VMI pataria išjungti pranešimą ir prisijungti prie Mano VMI – www.vmi.lt/mvmi. Ten gyventojai ras visą informaciją apie nesumokėtas baudas, turimas permokas ar mokėtinas sumas. Svarbu įsidėmėti, kad iš VMI gautame el. laiške nuoroda kreips tik į VMI sistemas.

Sukčiai žinutėmis ir laiškais siekia išgauti gyventojų el. bankininkystės duomenis. Aktyvavę nuorodą ar nuskenavę QR kodą, gyventojai pirmiausia patenka į suklastotas prisijungimo prie bankų ar valstybės institucijų sistemų svetainių kopijas. Tuo metu ir kyla didžiausias pavojus atskleisti duomenis.

Be to, reiktų įsidėmėti, kad nė vienos iš šalies institucijų internetinės svetainės adresas nesibaigia .net, .com, .info, .org, .biz .eu ar panašiai. Tokiais domenais pastaruoju metu naudojasi sukčiai. VMI internetinio puslapio pabaiga – .lt Ji tokia VISADA. Taip pat reiktų neužmiršti, kad VMI niekada nesiunčia trumpojo pranešimo iš kitos šalies numerio.

Kaip atpažinti bandymą sukčiauti?

Gaunate pranešimą nuo VMI SMS žinute.

Atkreipiame dėmesį, kad:

 • VMI nesiunčia gyventojams pranešimų SMS žinutėmis, kuriose yra papildomos nuorodos.

 • Kitos institucijos nesiunčia SMS žinučių su informacija apie VMI.

 • Sukčių atsiųstoje SMS žinutėje siuntėjo pavadinimas, kurį savo telefone mato SMS žinutės gavėjas, gali būti nurodytas VMI, tačiau tai dar nereiškia, jog žinutę atsiuntė VMI.

Gautame pranešime pateikiama nuoroda ne į VMI internetinę svetainę ar VMI informacines sistemas, bet į kitus internetinius adresus, kurie kartais gali būti vizualiai panašūs į VMI svetainės internetinį adresą.

Atkreipiame dėmesį, kad:

 • Nespaustumėte įtartinuose pranešimuose esančių nuorodų. Gautame pranešime esanti tikroji nuoroda gali būti užmaskuota. Tikrąją nuorodą galite pamatyti atsargiai užvedę ant nuorodos pelės žymeklį, bet jos nespausdami.

 • Sukčiai yra sukūrę internetinių svetainių vizualiai panašių į VMI ir kitų institucijų internetines svetaines, naujienų portalus. Tokiose sukčių svetainėse pateikiama melaginga informacija, išgalvotos sėkmės istorijos investuojant į kriptovaliutas, siūlymai investuoti, padidinti pajamas, užpildyti formas dėl mokesčių nemokėjimo ir pan.

 • VMI interneto svetainės adresas yra https://www.vmi.lt/ ir visų VMI informacinių sistemų adresai turi galūnę .vmi.lt prieš pirmą pasvirąjį brūkšnį “/” (pvz.: https://deklaravimas.vmi.lt/lt/Naujienos/NaujienosVISI.aspx).

 • Siuntėjo el. pašto adresas nėra oficialus VMI adresas. Oficialūs VMI institucijos el. pašto adresai baigiasi galūne @vmi.lt.

 • Sukčiai dažnai naudojasi labai panašiais el. pašto adresais su panašiomis galūnėmis (pvz.: @vmi.com, @vni.lt, @vmi.org. arba [email protected]).

 • Kartais sukčiai kaip laiško siuntėją nurodo VMI darbuotojo el. pašto adresą, todėl gavus tokį laišką reikia atkreipti dėmesį į antrąjį siuntėjo el. pašto adresą: jeigu jis nesutampa su priekyje nurodytu VMI el. pašto adresu (pvz.: <[email protected]> <[email protected]>”), tai reiškia kad tikrasis siuntėjo el. pašto adresas yra ne VMI darbuotojo ir VMI šio el. laiško nesiuntė.

Gaunate pranešimą su naujiena, kuri atrodo per gera, jog būtų tiesa, arba yra visiškai netikėta, pavyzdžiui:

 • Staiga gaunate pranešimą, kuriame nurodoma, jog Jums bus grąžinta tam tikra suma.

 • Jūsų prašoma sumokėti skolą, apie kurią Jūs nieko nežinote ir nesuprantate, iš kur ji galėjo atsirasti.

 • Prašoma paspausti ant nuorodos ir užpildyti neaiškią formą.

 • Gaunate pranešimą, jog Jums bus taikomos lengvatos ar iš viso nereikės mokėti mokesčių.

Atkreipiame dėmesį, kad:

 • VMI nesiunčia pranešimų su prisegtais dokumentais. Kartu su el. paštu siunčiamais Mano VMI pranešimais prisegtą dokumentą galite gauti tik tuo atveju, jeigu savo Mano VMI paskyroje esate savarankiškai pasirinkę šią funkciją. Prie įtartino el. laiško prisegto dokumento neatidarinėkite.

 • Visus suformuotus dokumentus gyventojai gali pamatyti prisijungę prie Mano VMI arba EDS informacinių sistemų.

Detali informacija, kaip elgtis gavus įtartiną žinutę, skelbiama VMI tinklapyje.

Kauno AVMI informacija