Kaip nesąžiningi automobilių pardavėjai bando sukčiauti?

Dažniausiai pasitaikantys atvejai, kai sandoriai registruojami pagal užsienietiškas pirkimo–pardavimo sutartis („kauferius“), imituojant, neva automobilis pirktas užsienyje. Vadinamieji „kauferiai“ surašomi prieš pat automobilio registracijos procedūrą, nurodant fiktyvią sutarties sudarymo vietą ir datą, ir dažniausiai – neegzistuojantį pardavėją. Taip pat pirkimo-pardavimo sutartyje nurodoma netikra, dirbtinai sumažinta kaina nei iš tiesų sumokėta.
Automobilio pirkėjas, sutikdamas pasirašyti tokią sutartį, ne tik netenka visų garantijų dėl automobilio defektų, bet ir įsitraukia į dokumentų klastojimo schemą. Neretais atvejais fiktyviai sumažinus sutartyje nurodytą kainą, mokesčius sumokėti tenka pačiam pirkėjui, vėliau norinti parduoti automobilį.

Kas yra SDK?

Kiekviena Lietuvoje esanti transporto priemonė privalo turėti unikalų savininko deklaravimo kodą – SDK, kuris yra sudarytas iš 8 raidžių. SDK privalu turėti visoms Lietuvoje esančioms ir Lietuvos gyventojams ar įmonėms nuosavybės teise priklausančioms transporto priemonėms. Parduoti ir registruoti transporto priemones galima tik turint šį kodą. Savininkas, siūlantis įsigyti transporto priemonę, privalo nurodyti SDK pardavimo skelbimuose, eksponavimo aikštelėse/prekyvietėse matomoje vietoje. Šis kodas leidžia fiksuoti realų automobilių savininkų pokytį, nes yra sugeneruojamas naujas pasikeitus savininkui, o parduoti automobilį galima tik nurodžius šį kodą.

SDK sistema apsaugo gyventojus nuo nesąžiningų automobilių pardavėjų veiksmų, užtikrina šešėlinės ekonomikos reiškinių mažinimą šiame sektoriuje. VMI ir kitos institucijos tikrina, ar visi į Lietuvą įvežami bei pardavinėjami automobiliai ir kitos transporto priemonės turi SDK. Nustatytos tvarkos nesilaikymas užtraukia administracinę atsakomybę.

Kaip sužinoti SDK?

SDK automatiškai suteiktas visoms Lietuvoje iki 2021 m. gegužės 1 d. buvusioms ir Kelių transporto priemonių registre registruotoms transporto priemonėms. Jį sužinoti galima VĮ „Regitra“ interneto svetainėje arba kreipiantis į jos padalinius.

Ką su SDK daryti parduodant automobilį?

Visi, kurie įsigyja arba parduoda SDK jau turinčią transporto priemonę, duomenis apie savininko pasikeitimą per 5 darbo dienas nuo nuosavybės teisės įgijimo arba perleidimo turi deklaruoti VĮ „Regitra“. SDK turinčią transporto priemonę pardavus užsienio gyventojui arba užsienyje registruotam juridiniam asmeniui, informaciją apie savininko pasikeitimą sandorio dalyviai turi deklaruoti aplinkybių atsiradimo dieną. Detalią informaciją apie SDK ir įvairių situacijų paaiškinimus galima rasti VĮ „Regitra“ interneto svetainėje.

Kaip neapsigauti gyventojams, norintiems įsigyti transporto priemonę?

Pirmiausia, perkant automobilį iš Lietuvos Respublikos piliečio reikėtų patikrinti, ar transporto priemonė turi SDK ir jis yra teisingas. Jei SKD neteisingas, verta paprašyti pardavėjo jį patikslinti.

Kaip ir minėta anksčiau, labai svarbu nesutikti pasirašinėti fiktyvių sutarčių, tarsi automobilį įsigijus tiesiogiai iš užsieniečio ar dirbtinai sumažinti kainą, nes abejais šiais atvejais naudą gauna tik pardavėjas, o pirkėjui gali atsirasti mokėtinų mokesčių ir jis netenka garantijų dėl defektų.

Pastebėjus pažeidimus, kviečiame gyventojus nelikti abejingiems ir apie tai pranešti VMI pasitikėjimo telefonu 1882, ar VMI internetinėje svetainėje užpildžius formą STOP šešėliui skiltyje.

VMI informacija