Šie metai į krašto istoriją įeis keletu svarbių ir prasmingų įvykių. 2023 metai Prienų r. savivaldybėje buvo paskelbti rašytojo, poeto, prozininko, dramaturgo, literatūros istoriko ir kritiko Vinco Mykolaičio-Putino metais. Ta proga visus metus Prienų rajone buvo organizuojami įvairūs renginiai, minėjimai, skirti rašytojo atminimui. O lapkričio 8-ąją Prienų kultūros ir laisvalaikio centre vykusiame Vinco Mykolaičio-Putino metų, skirtų rašytojo 130-osioms gimimo metinėms paminėti, baigiamajame renginyje keliautojui, Lietuvos fotomenininkų sąjungos ir Lietuvos žurnalistų sąjungos nariui Raimondui Puišiui įteikta Mato Šalčiaus premija.

Į renginį Prienų kultūros ir laisvalaikio centre gausiai susirinko kraštiečio poeto V. Mykolaičio-Putino asmenybės gerbėjai, jo kūrybos tyrinėtojai, artimieji, taip pat keliautojo M. Šalčiaus premijos steigėjai ir konkurso organizatoriai, visuomenės atstovai, svečiai.

V. Mykolaičio-Putino metų Prienų r. savivaldybėje apžvalga

Prienų krašte gausu iškilių asmenybių, kurios paliko ryškų pėdsaką krašto istoriniame ir kultūriniame gyvenime. Viena iš jų – rašytojas, poetas V. Mykolaitis-Putinas. Apžvelgiant V. Mykolaičio-Putino metus Prienų r. savivaldybėje pasidžiaugta, jog rajono kultūros ir  švietimo įstaigos organizavo apie 60 renginių: temines literatūrines popietes, diktantus, knygų pristatymus, dokumentinių filmų peržiūras, meninio skaitymo konkursus, susitikimus, parodas ir daug kitų. Taip pat šiais metais įteikta ir Prienų rajono savivaldybės įsteigta V. Mykolaičio-Putino literatūros premija, kuri atiteko kraštietei rašytojai Aldonai Ruseckaitei – už romaną „EMMI: Vinco Mykolaičio-Putino gyvenimo moterys“, V. Mykolaičio-Putino kūrybos populiarinimą ir sklaidą, kūrybos idėjų tęstinumą ir propagavimą. Daug renginių vyko rašytojo tėviškėje Pilotiškėse – nuo edukacinių ekskursijų, netradicinių pamokų, švenčių ir poezijos festivalių iki pėsčiųjų žygių.

Mato Šalčiaus premijos konkurso nugalėtojas – keliautojas, fotografas Raimundas Puišys

Į Prienų krašto istorijos puslapius įrašytas ir žymus Lietuvos visuomenės veikėjas, rašytojas, žurnalistas, keliautojas ir idealistas M. Šalčius. Puoselėdama žymaus kraštiečio atminimą, Prienų r. savivaldybė 2017 m. įsteigė M. Šalčiaus premiją, skirtą žurnalistams už pasaulio pažinimo skatinimą bei brandžius ir išsamius spaudos, radijo, fotografijos, televizijos, interneto žiniasklaidos autorinius darbus kelionių tematika, paskelbtus per kalendorinius metus.

Konkursas premijai gauti organizuojamas kartu su Lietuvos žurnalistų sąjunga. Šiemet buvo pasiūlyta apdovanoti 4 asmenis. Premijos skyrimo komisijos sprendimu M. Šalčiaus premija įteikta keliautojui, Lietuvos fotomenininkų sąjungos ir Lietuvos žurnalistų sąjungos nariui R. Puišiui – už Mato Šalčiaus kelionių idėjų puoselėjimą ir tęstinumą, fotoalbumus „Asmenybė, prilygstanti kalnui“, „Ekspedicija „Lai Vėjus 2021“, autorinių darbų kelionių tematika viešinimą ir pristatymą įvairiose parodose bei susitikimuose. R. Puišys – netoli Prienų esančios kaimo turizmo sodybos „Šaltupis“ įkūrėjas ir šeimininkas. „Šaltupyje“ Raimondas įkūrė fotografijos technikos muziejų ir fotografijos galeriją, organizuoja menininkų pristatymus.

Lietuvoje R. Puišys labiau žinomas kaip mėgėjų teatrų ir bardų festivalių organizatorius ir mecenatas. Raimondas dalyvavo daugybėje tarptautinių parodų ir iš 6 yra parsivežęs apdovanojimus. Taip pat yra apdovanotas 4 atminimo medaliais už nuopelnus Lietuvos alpinizmui.

Apdovanojimą – 1000 eurų premiją, sidabro ir stiklo skulptūrėlę – nugalėtojui įteikė Prienų r. savivaldybės meras Alvydas Vaicekauskas, Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius ir Lietuvos žurnalistų sąjungos narė Ramutė Šimukauskaitė.

Sveikindamas premijos laimėtoją ir visus susirinkusiuosius meras pasidžiaugė, kad Prienų žemėje daug iškilių žmonių, kurių stengiamasi nepamiršti. Anot mero, M. Šalčius – išskirtinė asmenybė, savo veikla ir darbais išgarsinusi pasaulyje ne tik gimtinę, bet ir Lietuvą. Tai, kad premija yra skiriama jau ne pirmam su Prienų kraštu susijusiam M. Šalčiaus kelionių idėjų puoselėtojui – labai džiugina ir įpareigoja dar labiau rūpintis iškilių kraštiečių atminimu. Savivaldybė, sakė meras, jau vykdo derybas dėl galimybės nupirkti M. Šalčiaus gimtąją sodybą ir įrengti ten dar vieną visuomenei prieinamą traukos vietą.

Po iškilmingos šventinės ceremonijos Savivaldybė susirinkusiesiems dovanojo įspūdingą Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro šokio spektaklį „Altorių šešėly“ (pagal Vinco Mykolaičio-Putino romaną).

Prienų r. savivaldybės informacija