Kada gyventojai turi įteisinti savo veiklą?

Gyventojams veiklą būtina įteisinti tuomet, kai ji atitinka individualios veiklos požymius, t. y. kai atsiranda veiklos tęstinumas, komercinės naudos siekimas, savarankiškumas, taip pat motyvas bei galimybės sandorius sudaryti ir ateityje. Pvz., jei žmogus vieną kitą kartą parduoda jam nebereikalingą, tačiau dar tinkamą naudoti daiktą – drabužius, baldus, buitinę techniką ir pan., tai tokia veikla nelaikytina individualia veikla, o tik turto pardavimu. Tačiau, jeigu šventiniu laikotarpiu gyventojas nori dirbti Kalėdų seneliu, – tokią veiklą jau reikia įteisinti.

Kaip galima įteisinti savarankišką veiklą?

Gyventojai, įteisindami savarankišką veiklą, gali pasirinkti individualią veiklą pagal pažymą arba veiklą su verslo liudijimu – atitinkamai skiriasi jų apmokestinimas.

Kokie mokesčiai taikomi dirbant pagal individualios veiklos pažymą?

Vykdydamas individualią veiklą pagal pažymą gyventojas turi mokėti gyventojų pajamų mokestį (GPM), kurio tarifas priklauso nuo jo gautų apmokestinamųjų pajamų (pelno):

  • Apmokestinamosioms pajamoms per metus nesiekiant 20 tūkst. eurų, taikomas 5 proc. GPM tarifas;

  • Apmokestinamosioms pajamos per metus viršijant 20 tūkst. eurų, tačiau nesiekiant 35 tūkst. eurų, taikomas GPM tarifas apskaičiuojamas pagal formulę ir gali siekti 5-15 proc.;

  • Apmokestinamosioms pajamoms per metus viršijant 35 tūkst. eurų taikomas 15 proc. GPM tarifas.

Kokius mokesčius reikia mokėti dirbant su verslo liudijimu?

Asmenys, kurie įsigyja verslo liudijimą, iš karto sumoka fiksuotą GPM sumą, kurią nustato savivaldybė. GPM dydis priklauso nuo pasirenkamos veiklos, veiklos teritorijos ir kt. Konkretaus verslo liudijimo kainą galima sužinoti VMI interneto svetainėje www.vmi.lt esančioje Verslo liudijimų skaičiuoklėje, svetainėje taip pat galima rasti savivaldybių tarybų nustatytus fiksuotus pajamų dydžius ir lengvatas.

Dirbsiu Kalėdų seneliu – kaip tokią veiklą reikėtų įteisinti?

Kalėdų senelio veiklą gyventojai gali vykdyti dviem būdais: įsigiję verslo liudijimą arba įregistravę individualios veiklos pažymą. Kadangi ši veikla yra sezoninė, Kalėdų seneliams paprasčiau įsigyti verslo liudijimą. Tokią veiklą gyventojas gali vykdyti ne visą mėnesį, o tik pasirinktomis dienomis. Trumpiausias leidžiamas laikotarpis – 5 kalendorinės dienos, kurios neprivalo būti išdėstytos paeiliui. Už numatomas gauti pajamas iš veiklos, kuria verčiamasi turint verslo liudijimą, iš anksto mokamas savivaldybių tarybų nustatytas fiksuoto dydžio GPM.

Ką dar svarbu ir naudinga žinoti?

Įsigijusieji verslo liudijimus ar įregistravusieji individualią veiklą pagal pažymą turi mokėti ir Valstybinio socialinio draudimo (VSD) bei privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas, kurias administruoja „Sodra“.

Savarankiškai dirbantys smuklieji verslininkai gali lengviau ir paprasčiau tvarkyti savo apskaitą, naudodamiesi nemokama VMI elektronine paslauga – virtualiu buhalteriu i.APS. Visa aktuali informacija apie i.APS yra VMI internetinėje svetainėje www.vmi.lt, skiltyje „Pradedu individualią veiklą“, pasirenkant „Virtualus buhalteris i.APS“.

Daugiau informacijos apie individualią veiklą ir jos apmokestinimą savarankiškai galima rasti VMI interneto svetainėje www.vmi.lt skiltyje „Pradedu individualią veiklą“ arba paskambinus telefonu +370 5 260 5060. Nuotolinės paslaugos teikiamos tel. +370 5 2191 777.

VMI informacija