Žiemą dėl intensyvesnio snygio gatvės ir keliai tampa sunkiau išvažiuojami, kelininkai nespėja jų valyti. Be to, susidaro sniego sankaupos ant stogų, o tai verčia sunerimti – gali neatlaikyti senesnių pastatų konstrukcijos, nuo stogų pradėję slinkti sniego klodai gali užkristi ant automobilių ir žmonių. Pavojų praeivių saugumui kelia ir pakibę nuo stogų varvekliai, kurie susiformuoja orams atšilus.
Specialistai primena, kad siekiant išvengti skaudžių ir brangiai kainuojančių nelaimių, būtina iš anksto pašalinti susikaupusį storą sniego sluoksnį nuo stogų, stoginių, pavėsinių, sandėliukų.
Primename, kad Lietuvos Respublikos statybos įstatymas įpareigoja prižiūrėti pastatus, o žiemos metu būtina stebėti, kad nesikauptų sniegas ir ledas prie sienų, lietvamzdžių, švieslangių, langų ir kitų atitvarų vertikaliųjų paviršių, o jam susikaupus – saugiai pašalinti nuo šio paviršiaus toliau nei 2 m atstumu. Jei yra galimybė, pagalbos reikia kreiptis į specializuotas įmones. Gyventojų turto saugumu taip pat turi pasirūpinti ir namus administruojančios įmonės.
Patarimai, kaip nuo sniego apsaugoti namus bei jame esantį turtą:
1. Nukaskite sniegą ir nuo sutapdintų stogų, kurie yra horizontalūs, ir nuo abiejų šlaitinių stogų pusių. Jei stogas nuvalomas tik namo priekyje, svoris tampa netolygus ir situacija dar labiau pablogėja.
2. Saugokite lietvamzdžių sistemą, nes sunkus, sudrėkęs sniegas gali nulaužti lietaus nuvedimo latakus ir lietvamzdžius privačiuose namuose.
3. Saugokite stogelius virš durų, nes jie neatlaiko storo sniego sluoksnio ir įlūžta.
4. Nukaskite sniegą nuo terasos, kad vanduo neprasiskverbtų į pastatų rūsį.
5. Bent vieno metro atstumu nuo pastato atkaskite sniego pusnis aplink visą pastatą ir kuo toliau jį nustumkite nuo statinių.
6. Daugiau dėmesio atodrėkio grėsmėms turėtų skirti gyventojai, kurių namai stovi šlaituose bei lomose. Staigaus atodrėkio metu žemė nesugeba sugerti dėl tirpstančio sniego atsiradusio didelio kiekio vandens ir pastatas ar vienas jo šonas atsiduria vandens apsuptyje. Todėl sniegą aplink pastatą reikėtų periodiškai valyti gerokai didesniu spinduliu nei įprasta.
7. Namų savininkai ar būsto priežiūros įmonės turi prižiūrėti pastatus, kad jie nekeltų grėsmės kitų saugumui. Tačiau pirmiausia patys įvertinkite, ar saugu šalia pastato palikti automobilį, ar nėra grėsmės einant šaligatviu palei namą.
8. Jei sniegas ar varvekliai nuo stogo nukrenta ant kaimynų automobilio ar kito turto, nuostolius atlyginti gali tekti namo savininkui. Tokiu atveju gelbsti būsto savininko civilinės atsakomybės draudimas.

Prienų r. savivaldybės informacija