Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento specialistai primena, kad 11 metų vaikams rekomenduojama pasiskiepyti žmogaus papilomos viruso (ŽPV) vakcina. Nemokamai, tai yra valstybės biudžeto lėšomis įsigyta vakcina skiepijamos mergaitės, gimusios 2004-09-02 arba vėliau ir berniukai, gimę 2011-02-01 arba vėliau. Nuo 2023-02-01 visų neskiepytų vaikų skiepijimui naudojama devynvalentė ŽPV vakcina. Skiepijimo schemą sudaro dvi vakcinos dozės su ne trumpesne kaip 6 mėn. pertrauka. Jeigu vaikas nebuvo pradėtas skiepyti 11 m., gali tai padaryti vėliau – iki jam sueis 15 m. Jeigu vaikas pradedamas skiepyti 15 m. ir vėliau, skiepijimo schemą sudaro 3 vakcinos dozės iš kurių kompensuojamos tik dvi, o trečioji – mokama.

Kas yra ŽPV infekcija?

Tai virusinė liga, šios infekcijos sukėlėjas – žmogaus papilomos virusas (ŽPV) gali sukelti įvairius odos, viršutinių kvėpavimo takų, lytinių organų sistemos gleivinių pažeidimus ar galimi ikivėžiniai ar vėžiniai susirgimai.

ŽPV infekcija gali užsikrėsti tiek vyrai, tiek moterys. Daugumai ŽPV užsikrėtusių žmonių neatsiranda  jokie simptomai ir jie niekuo nesiskundžia. Maždaug apie 90 proc. ŽPV infekcijos atvejų per porą metų praeina savaime be jokio gydymo. Tačiau kartais ŽPV infekcija pasilieka organizme, sukelia lėtinį uždegimą arba kitų sveikatos problemų, kurios neretai priklauso ŽPV tipo. Ilgainiui ŽPV organizme gali sukelti audinių supiktybėjimą ir vėžį.

Šiuo metu yra nustatyta daugiau kaip 200 ŽPV tipų, iš kurių net 40 tipų aptinkama lytinės sistemos organų gleivinėje. Taip pat yra žinoma, kad iš karto galima užsikrėsti ne vienu, o keliais ŽPV tipais. ŽPV sukelia ne tik gimdos kaklelio vėžį, bet ir išangės, lytinių organų vėžį bei galvos ir kaklo vėžinius susirgimus, kurie nesirenka lyties.

Kaip plinta ŽPV?

ŽPV plitimas įvairus, dažniausiai plinta:

  • sąlyčio būdu per odą bei gleivinių mikrotraumas.
  • ŽPV galima užsikrėsti visų rūšių ne tik lytinių santykių metu, bet ir bet kokio sąlyčio su užsikrėtusio žmogaus lyties organais metu.
  • lytinių santykių (vaginalinių, oralinių, analinių) metu.
  • ŽPV plinta tiek per heteroseksualius, tiek per homoseksualius santykius.
  • Infekuota ŽPV motina virusą gali perduoti vaikui gimdymo metu.

Kaip gydoma ŽPV infekcija?

Gydymo nuo paties viruso nėra, tačiau ŽPV sukeliami sveikatos sutrikimai gali būti gydomi įvairiais būdais. Lytinių organų karpos gydomos vaistais arba šalinamos chirurginiu būdu. Dėl konkrečių gydymo būdų reikia kreiptis į sveikatos priežiūros specialistą.

Gimdos kaklelio vėžį ir ikivėžinius gimdos kaklelio audinio pakitimus galima aptikti anksti, atliekant gimdos kaklelio vėžio tyrimą, ir taikyti gydymą. Lietuvoje gimdos kaklelio vėžio ankstyvosios diagnostikos programa skirta moterims nuo 25 iki 59 metų (imtinai). Kitų rūšių su ŽPV susijusį vėžį taip pat lengviau gydyti, jei jis nustatomas ir gydomas anksti, tačiau specialių tyrimų programų tam numatyta nėra.

Skiepai apsaugo nuo vėžio

Pasaulio sveikatos organizacija nustatė, kad tikslinė grupė vakcinacijai nuo ŽPV yra 9–14 metų mergaitės iki joms tampant lytiškai aktyviomis. Jei paskiepijama > 80 proc. tikslinės populiacijos mergaičių, ŽPV infekcijos dažnis berniukams sumažėja net jų neskiepijant. Tačiau berniukų vakcinacija padeda ne tik jiems patiems, kad nesirgtų, bet ir mažinant infekcijos plitimo dažnį visuomenėje, ypač jeigu mergaičių skiepijimo apimtys nėra pakankamos. Vis daugiau pasaulio valstybių į nacionalinės imunoprofilaktikos kalendorius įtraukia lyčiai neutralią vakcinaciją nuo žmogaus papilomos viruso, šiandien tokių šalių jau 55-ios.

Tyrimų duomenimis skiepijimas skiepijimas nuo ŽPV ne tik sumažina ikivėžinių ligų paplitimą, tačiau ligos ir rečiau atsinaujina.

Daugiau informacijos galima rasti Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie SAM interneto puslapyje:

Apie ŽPV infekciją:

https://nvsc.lrv.lt/lt/uzkreciamuju-ligu-valdymas/uzkreciamosios-ligos/ligu-aprasai-pagal-abecele/z-1/zmogaus-papilomos-viruso-zpv-infekcija/

Apie ŽPV skiepus:

https://nvsc.lrv.lt/lt/dazniausiai-uzduodami-klausimai-7/uzkreciamuju-ligu-valdymo-klausimai/gyventojams-1/zpv-profilaktika/

Parengta pagal NVSC prie SAM Kauno departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus informaciją