Ekstremalūs orai ūkininkams pernai padarė ypač daug žalos. Išguldyti pasėliai, dėl smarkaus vėjo nuplėšti stogai ir dar daugiau – praėjusių metų padarinius dar šiemet jaučia daugybė šalies ūkių.

Siekiant sumažinti ant savininkų pečių gulančią finansinę naštą, dalies savivaldybių ūkininkai iki š. m. gegužės 31 d. gali teikti paraiškas Nacionalinei plėtros įstaigai „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) dėl palūkanų kompensacijos nukentėjusiems nuo audros, vėjo ar krušos.

Lietuvą užklupę gamtos reiškiniai pernai išskirtinai niokojo Joniškio, Pakruojo, Panevėžio rajono, Širvintų ir Ukmergės savivaldybes, kuriose dėl oro sąlygų buvo paskelbta savivaldybės lygio ekstremali situacija. Tiesa, rimtus nuostolius patyrė gerokai daugiau ūkininkų visoje šalyje, kuomet stichiniai meteorologiniai reiškiniai, pavyzdžiui, labai smarkus vėjas, labai stipri audra ar labai stambi kruša, buvo fiksuoti ir kitose savivaldybėse. Kai kuriose savivaldybėse buvo suniokoti arba smarkiai pažeisti auginami pasėliai, lėmę svarbių pajamų praradimą, kentėjo ir ūkiniai ar kiti pastatai, jų stogai.

Dėl to, nuo šių gamtos reiškinių nukentėję ūkininkai, kurie užsiima pirmine žemės ūkio gamyba ar produktų perdirbimu, gali susigrąžinti dalį lėšų už šiuo metu imamų arba praeityje paimtų kreditų palūkanas.

Suklusti turėtų ir tų savivaldybių ūkininkai, kuriose ekstremali situacija nebuvo paskelbta. Šio paraiškų teikimo metu į palūkanų kompensaciją pretenduoti gali ir kitų savivaldybių ūkiai, 2023 m. nukentėję labai smarkaus vėjo, labai stiprios audros ir (ar) labai stambios krušos.

Daugiausia stichiniai meteorologiniai reiškiniai pernai fiksuoti vasarą. Rugpjūčio 5–8 d. labai smarkios audros metu stebėtas labai galingas lietus, kruša ir vėjas, labai stambi kruša krito ir rugpjūčio 30 d., ypač stiprus vėjas Lietuvoje pūtė ir rugpjūčio 31 d. Tiesa, dar keli panašūs atvejai fiksuoti ne tik vasarą, bet ir kitais metų laikais.

Susipažinti su visais pernai įvykusiais stichiniais meteorologiniais reiškiniais galite paspaudę ant šios nuorodos.

Daugiau informacijos apie palūkanų kompensaciją ūkininkams, nukentėjusiems nuo audros, vėjo, krušos: https://invega.lt/zemes-ukiui-ir-zuvininkystei/kompensacijos/326/palukanu-kompensacija-nukentejusiems-nuo-audros-ir-krusos-zemes-ukio-subjektams-192