Toli gražu ne visos atliekos privalo keliauti į konteinerius, o iš jų – pas atliekų tvarkytojus. Kai kurias jų galima ir net naudinga sutvarkyti patiems. Kalbame apie kompostavimui namų sąlygomis tinkamas biologiškai skaidžias atliekas.

Jų kompostavimas namų valdose tampa vis populiaresnis, plinta bendruomeninių daržų ir kompostinių idėjos.

„Neretai žmonės klausia: kaip man žinoti, ar aš gerai kompostuoju? Atsakymas yra paprastas: jeigu gaunate gerą kompostą, vadinasi kompostuojate gerai“, – sako Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro direktorius Aurimas Uldukis. Jis primena, kad norint kompostuoti, neužtenka tik sumesti atliekas į dėžę ar krūvą – jas reikia sluoksniuoti, nuolat maišyti, palaikyti drėgmę.

Kompostuoti žaliąsias atliekas galima tiek specialiai tam skirtose, tiek pačių pasigamintose dėžėse. Informuojame, kad kompostavimo dėžės Alytaus regione nėra dalijamos – gyventojai jas turi įsigyti arba įsirengti patys.

Išsamias rekomendacijas, kaip susikonstruoti kompostavimo konteinerį ar tinkamai įsirengti vietą kompostavimui, galima rasti Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro interneto svetainėje https://www.aratc.lt/kompostavimo-vadovas/.

Biologiškai skaidžių atliekų kompostavimo aplinkosauginiai reikalavimai numato, kad kompostavimo vieta turi būti parenkama nuošalioje sklypo vietoje ne arčiau kaip 2 metrų atstumu nuo gretimų sklypų ribos. Kompostavimo vietą įrengti mažesniu atstumu nuo gretimo sklypo galima tik turint raštišką jo naudotojo sutikimą.

Buitiniam kompostavimui galima naudoti sugedusius, nebetinkamus valgyti vaisius, daržoves, kiaušinių lukštus, arbatos pakelius, kavos, arbatos tirščius, medienos kuro pelenus, anglis, kartoną, kitus popieriaus gaminius (išskyrus padengtus ne biologiškai skaidžia dengiamąja medžiaga).

Kompostuoti galima ir iš popieriaus bei kartono pagamintus kiaušinių dėklus, naminių graužikų žiurkėnų ar jūrų kiaulyčių natūralius pakratus, augalų lapus, nupjautą žolę, jaunas piktžoles be subrendusių sėklų, seną vazonų žemę, ūkinių gyvūnų, pavyzdžiui, vištų, triušių, karvių, arklių mėšlą, smulkias šakas, senus šiaudus, šieną, velėną.

Buitiniam kompostavimui netinkami mėsos, žuvies, riebalų, kaulų, pieno produktų likučiai. Namuose negalima kompostuoti ir augalų ligomis užkrėstų augalų, šunų, kačių ekskrementų, piktžolių, turinčių subrendusių sėklų, skerdienos atliekų, sauskelnių, laikraščių, žurnalų, kritusių gyvūnų, fekalijų, nuotekų valymo dumblo. Į kompostavimo konteinerius negalima mesti plastikinių, sintetinių atliekų.

Kompostuojamose atliekose neturi būti pavojingų ir infekuotų medžiagų, pavyzdžiui, radioaktyvių, toksinių, taip pat dervų, tepalų, stiklo, plastiko priemaišų.

Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro inf.